• OVER €99

16%OFF

Free Shipping ANY ORDER
SAVE UP TO 80%OFF

Argentyna 1-0 Kolumbia: Oceny zawodników, gdy Lautaro Martinez zapewnia La Albiceleste 16. tytuł Copa America

Wstęp

W emocjonującym finale Copa America 2024, reprezentacja Argentyny pokonała Kolumbię 1-0, zdobywając tym samym swój rekordowy, szesnasty tytuł w historii tych rozgrywek. Mecz odbył się na stadionie Hard Rock Stadium, a zwycięską bramkę zdobył Lautaro Martinez, zapewniając swojej drużynie triumf w dogrywce.

Droga do finału

Zarówno Argentyna, jak i Kolumbia dotarły do finału bez porażki. Argentyna wygrała grupę A, a następnie pokonała Ekwador i Kanadę, by znaleźć się w decydującym meczu. Kolumbia natomiast wygrała grupę D, a później wyeliminowała Panamę i Urugwaj. Po długim oczekiwaniu, oba zespoły stanęły na murawie, by walczyć o historyczny puchar.

Przebieg meczu

Już od pierwszych minut finału Copa America 2024 było widać wysoką intensywność gry obu zespołów. Emiliano Martinez i Camilo Vargas byli zmuszeni do interwencji w pierwszych 20 minutach, gdy obie drużyny stworzyły kilka groźnych sytuacji. Jhon Cordoba nawet trafił w słupek, ale żadna z drużyn nie była w stanie zdobyć bramki w pierwszej połowie.

Najważniejszym momentem pierwszej połowy była kontuzja Lionela Messiego, który doznał urazu kostki prawej nogi tuż przed przerwą. Mimo że ośmiokrotny zdobywca Złotej Piłki wrócił na boisko po krótkim leczeniu, nie był w pełni sprawny.

Druga połowa i dogrywka

Argentyna zaczęła drugą połowę z dużym impetem, tworząc więcej sytuacji niż w całej pierwszej połowie. Niestety, Messi musiał opuścić boisko w 66. minucie z powodu pogłębienia się kontuzji. Argentyna miała szansę na szybkie wyrównanie po golu Nico Gonzaleza, ale sędzia odgwizdał spalonego.

Po 90 minutach mecz nadal był bezbramkowy, co oznaczało dogrywkę. Gdy wydawało się, że zbliża się seria rzutów karnych, Lautaro Martinez strzelił zwycięską bramkę w 112. minucie po sprytnym podaniu od Giovaniego Lo Celso. Dzięki temu, nawet bez Messiego, Argentyna zdobyła drugi z rzędu tytuł Copa America i trzeci wielki trofeum w tej dekadzie.

Oceny zawodników Argentyny (4-4-3)

Bramkarz:

• Emiliano Martinez - 6/10 - W całym turnieju puścił tylko jedną bramkę i wykazał się świetnymi interwencjami, szczególnie w pierwszej połowie.

Obrońcy:

• Gonzalo Montiel - 5/10 - Nie radził sobie z Luisem Diazem i często był poza pozycją. Zszedł z boiska z kontuzją w 72. minucie.
  • Cristian Romero - 7/10 - Ponownie udowodnił, że jest najlepszym obrońcą Copa America 2024, prowadząc argentynę do piątego czystego konta w tym turnieju.
  • Lisandro Martinez - 7/10 - Nie popełnił żadnego błędu w obronie i skutecznie zatrzymywał Jhona Cordobę.
  • Nicolas Tagliafico - 6/10 - Wykorzystywał swoją szybkość do tworzenia przestrzeni na lewej stronie, ale brakowało mu precyzji w końcowych fazach akcji.

Pomocnicy:

• Rodrigo De Paul - 5/10 - Miał mało udanych zagrań i nie przyczynił się do utrzymania piłki w środku pola.
  • Enzo Fernandez - 6/10 - Musiał grać bardziej defensywnie i radził sobie dobrze z presją Kolumbii w finałowej tercji.
  • Alexis Mac Allister - 6/10 - W pierwszej połowie brakowało mu kreatywności, ale w drugiej połowie lepiej kreował sytuacje bramkowe.

Napastnicy:

• Angel Di Maria - 6/10 - Stworzył najlepsze sytuacje dla Argentyny, ale nie zdobył bramki w swoim ostatnim meczu dla reprezentacji.
  • Julian Alvarez - 5/10 - Nie zdołał wywrzeć większego wpływu na grę i nie oddał ani jednego strzału celnego.
  • Lionel Messi - 5/10 - Spokojna pierwsza połowa, a w drugiej musiał zejść z boiska z powodu kontuzji.

Zmiany:

• Nicolas Gonzalez - 6/10 - Wszedł za kontuzjowanego Messiego i wprowadził ożywienie w ataku Argentyny.
  • Nahuel Molina - 6/10 - Naturalne zastępstwo za kontuzjowanego Montiela na prawej obronie.
  • Lautaro Martinez - 7/10 - Strzelił zwycięską bramkę, swoją piątą w turnieju.
  • Giovani Lo Celso - 6/10 - Świeże nogi w środku pola i asysta przy zwycięskim golu.
  • Leandro Paredes - 5/10 - Pomógł zmęczonym obrońcom utrzymać czyste konto.
  • Nicolas Otamendi - N/A - wszedł w 117. minucie, by zabezpieczyć wynik 1-0.

Trener:

• Lionel Scaloni - 8/10 - Choć pierwsza połowa była spokojna, Argentyna dzięki światowej klasy obronie nigdy nie była poza grą. Scaloni dokonał właściwych zmian na dogrywkę, zapewniając impuls w ataku i zdobywając 16. tytuł Copa America, mimo że jego najlepszy zawodnik siedział na ławce z kontuzją.

Scaloni zasługuje na uznanie za poprowadzenie Argentyny do dwóch tytułów Copa America i tytułu mistrza świata, po latach niepowodzeń w obu tych turniejach.

Podsumowanie

Zwycięstwo Argentyny w Copa America 2024 było wynikiem zgranej drużyny, która mimo trudności potrafiła sięgnąć po najwyższe trofeum. Kontuzja Messiego była wielkim ciosem, ale zawodnicy jak Lautaro Martinez i Emiliano Martinez wzięli na siebie odpowiedzialność i poprowadzili drużynę do triumfu.

Kluczowe słowa: Copa America, Argentyna, Lautaro Martinez, Lionel Messi, Finał 2024