• OVER €99

16%OFF

Free Shipping ANY ORDER
SAVE UP TO 80%OFF

Hiszpania 2-1 Anglia: Oceny zawodników po tym, jak Oyarzabal złamał serca Anglików w finale Euro 2024

Mikel Oyarzabal zdobył późnego gola dla Hiszpanii, aby wygrać Euro 2024

Cole Palmer wyrównał dla Anglii po tym, jak Nico Williams dał prowadzenie Hiszpanii

Anglia przegrała dwa kolejne finały Euro

Mikel Oyarzabal zdobył późnego gola dla Hiszpanii, aby złamać serca Anglików w finale Euro 2024, wygrywając mecz w Berlinie 2-1.

Wysokie były nadzieje Anglików na przerwanie ich długiego okresu bez trofeów w niedzielny wieczór, mimo że mierzyli się z najlepszą drużyną turnieju. Gareth Southgate byłby zadowolony z pierwszej połowy swojego zespołu, ale Trzy Lwy nie zdołały zbudować na momentum zdobytym po wyrównaniu Cole'a Palmera po przerwie.

Hiszpania ponownie przejęła inicjatywę, a Oyarzabal niepostrzeżenie wszedł do pola karnego Anglii i wykończył dośrodkowanie Marca Cucurelli na mniej niż pięć minut przed końcem, aby wygrać turniej dla imponujących Hiszpanów.

Przebieg meczu

Była niewielka zmiana w ustawieniu Anglii w porównaniu do wcześniejszych przewidywań, z Southgate'em wracającym do systemu używanego bez większego sukcesu podczas pierwszych czterech meczów turnieju. Powróciła czwórka obrońców, choć obecność Luke'a Shawa zapewniała większą równowagę.

Anglicy byli gotowi oddać teren Hiszpanom, którzy pokazali swoje umiejętności w kontrolowaniu meczów w pierwszych dziesięciu minutach poprzez spokojne posiadanie piłki i silny kontrpresing, co sprawiło, że Trzy Lwy ledwo mogły wykorzystać piłkę.

Drużyna Southgate'a zaczęła jednak nabierać rozpędu i od samego początku było jasne, że chcieli wziąć finał na pełny dystans. Anglicy korzystali z każdej martwej piłki, grali na stałe fragmenty gry i często grali bezpośrednio, aby uniknąć hiszpańskiego pressingu. Spowodowało to dość sztywną pierwszą połowę z zaledwie kilkoma strzałami na bramkę z obu stron, ale Southgate z pewnością był zadowolony z wysiłków swojego zespołu, zwłaszcza w defensywie.

Anglia poczuła się jeszcze bardziej pewna siebie po wycofaniu Rodriego w przerwie, ale zanim zdążyli zrozumieć jego brak, znaleźli się z tyłu. Płynna akcja Hiszpanii zakończyła się golem Nico Williamsa po tym, jak Lamine Yamal wszedł do środka i znalazł swojego skrzydłowego bliźniaka.

Drużyna Luisa de la Fuente przyspieszyła po tej bramce, a Anglia wydawała się być w opałach. Dani Olmo i Yamal mieli bliskie szanse, a Southgate był zmuszony do zmian. Wchodząc w ostatnie 20 minut, Trzy Lwy wciąż były w grze.

Ponownie zmiana Southgate'a przyniosła różnicę. Palmer, w ciągu kilku minut po wejściu na boisko, doskonale wykończył podanie Jude'a Bellinghama, aby przywrócić równowagę znikąd. Anglia miała wtedy szansę na atak, ale nie zdołali ponownie nacisnąć, mimo że mieli całe momentum, co pozwoliło Hiszpanii na ponowne przejęcie kontroli. La Roja znów wyglądali groźnie i na mniej niż pięć minut przed końcem, rezerwowy Oyarzabal wykończył kluczową bramkę, aby złamać angielskie serca.

W ostatniej sekwencji chaosu Unai Simón odbił strzał głową Declana Rice'a w niebezpieczne miejsce, ale Dani Olmo był na miejscu, aby zablokować dobitkę Marca Guéhiego.

Hiszpania umiejętnie przetrwała czas doliczony, aby wygrać swoje czwarte Mistrzostwa Europy.

Oceny zawodników Hiszpanii (4-3-3)

GK: Unai Simón - 7/10 - Nie był to pracowity wieczór dla Simóna, ale wykonał potrzebne interwencje i imponował swoim rozegraniem.

RB: Dani Carvajal - 8/10 - Doświadczony zawodnik na prawym skrzydle, Carvajal uniknął wczesnej kartki i później sprawiał problemy Anglikom. Zagrał niemal bezbłędnie w defensywie.

CB: Robin Le Normand - 8/10 - Kolejny powracający obrońca, Le Normand był znakomity w finale. Rzadko przegrywał pojedynki w powietrzu i był spokojny w posiadaniu piłki.

CB: Aymeric Laporte - 8/10 - Nie testowany przez Harry'ego Kane'a, a także groźny w polu karnym Anglii. Bardzo dobry w grze z piłką.

LB: Marc Cucurella - 8/10 - Anglia próbowała go atakować na początku, ale jego agresja zneutralizowała Bukayo Sakę. Jego pozycjonowanie sprawiało problemy, gdy włączał się do ataku, ale jego dośrodkowanie przy bramce było znakomite.

CM: Rodri - 7/10 - Zaskakująca zmiana w przerwie. Rodri miał ograniczony wpływ na grę w pierwszej połowie, ale był nieoceniony w defensywie i kluczowy w kontrpressingu Hiszpanii.

CM: Fabian Ruiz - 8/10 - W finale nie wchodził w pole karne, ale miał ogromny wpływ w głębszych strefach boiska. Bardzo przyjemny do oglądania.

CM: Dani Olmo - 7/10 - Sprytny zawodnik, ale Olmo był ograniczony w Berlinie i zmarnował dużą szansę przy stanie 1-0. Jego najważniejsza interwencja miała miejsce w końcówce, gdy zablokował strzał Guéhiego.

RW: Lamine Yamal - 7/10 - W pierwszej połowie zatrzymywany przez Luke'a Shawa, ale to 17-latek wypracował bramkę dla Williamsa. Zmarnował kilka dużych szans w drugiej połowie.

ST: Álvaro Morata - 8/10 - Morata zdecydowanie przewyższył swojego odpowiednika Harry'ego Kane'a w niedzielnym finale. Jego ruchliwość była znakomita, zwłaszcza gdy wchodził za plecy obrońców. Niezłomny bez piłki.

LW: Nico Williams - 9/10 - Zademonstrował kilka 'wow' momentów z piłką przeciwko Kyle'owi Walkerowi, a jego wykończenie przy pierwszej bramce było bardzo precyzyjne. Barcelona, na co czekasz?

Rezerwowi Hiszpanii

SUB: Martin Zubimendi (46' za Rodriego) - 7/10

SUB: Mikel Oyarzabal (68' za Moratę) - 8/10

SUB: Mikel Merino (89' za Yamala) - N/A

Rezerwowi nie użyci: David Raya (GK), Nacho, Dani Vivian, Ferran Torres, Alex Grimaldo, Alex Baena, Jesus Navas, Fermin Lopez

Trener

Luis de la Fuente - 9/10 - Poradził sobie z wycofaniem Rodriego i wprowadził zdobywcę zwycięskiej bramki. Jego znakomity turniej zakończył się sukcesem w Niemczech.

Oceny zawodników Anglii (4-2-3-1)

GK: Jordan Pickford - 8/10 - Spokojny w pierwszej połowie. Wykończenie Williamsa było doskonałe, ale Pickford wykonał świetne interwencje, aby utrzymać Anglię w grze.

RB: Kyle Walker - 7/10 - Jego pojedynek z Williamsem był fascynujący. Walker był jak elitarny obrońca próbujący dogonić najszybszego skrzydłowego na świecie. Walker zwykle radził sobie dobrze, ale dał się pokonać.

CB: Marc Guéhi - 6/10 - Guéhi był solidny w turnieju, ale to była trudna noc w Berlinie, kiedy Anglia traciła teren, a Hiszpania kontrolowała grę. Był świadomy Oyarzabala, ale nie zdążył zareagować na czas.

CB: John Stones - 7/10 - Solidny występ po powrocie z kontuzji. Jego doświadczenie i spokój były widoczne, ale trudno było sobie poradzić z ruchliwością Moraty.

LB: Luke Shaw - 8/10 - Znakomity w defensywie, zneutralizował Yamala w pierwszej połowie i był solidny przez cały mecz. Jego dośrodkowania i stałe fragmenty gry były groźne.

CM: Declan Rice - 7/10 - Walczył w środku pola, ale Hiszpanie mieli przewagę w posiadaniu piłki. Rice wykonał kilka kluczowych przechwytów i był groźny przy stałych fragmentach gry.

CM: Jude Bellingham - 8/10 - Dynamiczny występ Bellinghama, który brał udział w wielu akcjach ofensywnych Anglii. Jego podanie do Palmera przy golu było kluczowe.

RW: Bukayo Saka - 7/10 - Saka miał trudne zadanie przeciwko Cucurelli, ale starał się być aktywny i próbował szukać swoich szans.

CAM: Phil Foden - 6/10 - Foden miał trudności z znalezieniem miejsca i wpływ na grę. Jego kreatywność była ograniczona przez defensywną taktykę Hiszpanii.

LW: Jack Grealish - 6/10 - Grealish próbował swoich sztuczek, ale Carvajal był dla niego solidnym przeciwnikiem. Miał kilka przebłysków, ale nie był w stanie znacząco wpłynąć na wynik.

ST: Harry Kane - 5/10 - Kane miał trudności z przebiciem się przez defensywę Hiszpanii i rzadko dostawał szanse strzeleckie. Jego wpływ na grę był ograniczony.

Rezerwowi Anglii

SUB: Cole Palmer (68' za Fodena) - 8/10

SUB: James Maddison (78' za Grealisha) - 6/10

SUB: Ben White (85' za Shawa) - N/A

Rezerwowi nie użyci: Aaron Ramsdale (GK), Sam Johnstone (GK), Conor Coady, Kalvin Phillips, Trent Alexander-Arnold, Tammy Abraham, Callum Wilson

Trener

Gareth Southgate - 7/10 - Southgate wrócił do systemu z czwórką obrońców, co było ryzykownym posunięciem. Jego zmiany przyniosły efekty, ale brakowało skuteczności w ataku.

Kluczowe momenty meczu

Gol Nico Williamsa - 48' - Yamal wchodzi do środka i podaje do Williamsa, który precyzyjnie trafia do siatki.

Gol Cole'a Palmera - 72' - Bellingham podaje do Palmera, który doskonale wykańcza akcję, wyrównując stan meczu.

Gol Mikela Oyarzabala - 85' - Cucurella dośrodkowuje, a Oyarzabal precyzyjnie strzela, dając Hiszpanii prowadzenie.

Kluczowi gracze meczu

Mikel Oyarzabal - Decydujący gol

Nico Williams - Pierwszy gol i nieustanne zagrożenie na skrzydle

Cole Palmer - Ważny gol wyrównujący

Podsumowanie

Hiszpania po raz kolejny pokazała swoją dominację w piłce nożnej, zdobywając czwarte Mistrzostwo Europy. Anglia, mimo heroicznych wysiłków, musiała uznać wyższość Hiszpanów. Dla Trzech Lwów, mimo że finał zakończył się porażką, występ w Euro 2024 daje nadzieję na przyszłość.