• OVER €99

16%OFF

Free Shipping ANY ORDER
SAVE UP TO 80%OFF

Austria 1-2 Türkiye: Dublet Meriha Demirala wprowadza Turcję do ćwierćfinału EURO

W nocy pełnej dramatyzmu, Turcja pokonała Austrię 2-1, awansując do ćwierćfinału po raz trzeci w historii.

Turcja awansuje do ćwierćfinału wielkiego turnieju po raz pierwszy od 16 lat

Po raz pierwszy od 16 lat Turcja awansowała do ćwierćfinału wielkiego turnieju, dzięki zwycięstwu nad Austrią, w którym kluczową rolę odegrał Merih Demiral. To była noc, która rozpoczęła się najszybszym golem w historii fazy pucharowej EURO i zakończyła się czystym, nieustępliwym dramatyzmem.

Skrót meczu: Turcja pokonuje Austrię

Szybkie starty są „unikalną cechą” Austrii według Christopha Baumgartnera, ale to Turcja zaczęła mecz w zawrotnym tempie. Austria nie zdołała wybić piłki po pierwszym rogu meczu, a już po 57 sekundach Merih Demiral umieścił piłkę w siatce.

Baumgartner oddał strzał tuż obok bramki chwilę później, a już po pięciu minutach Austria prawie zdobyła bramkę z własnego rzutu rożnego.

Przebieg meczu

Arda Güler próbował swojego szczęścia z połowy boiska – pewność siebie była widoczna – zanim Merih Demiral oddał strzał głową po kolejnym stałym fragmencie gry. Austria uspokoiła grę i była bliska wyrównania, kiedy Baumgartner nieznacznie spudłował po dośrodkowaniu Romana Schmida.

Podwójna zmiana dokonana przez Ralfa Rangnicka w przerwie przyniosła zauważalny wzrost intensywności gry, więc nic dziwnego, że pięć minut później Marko Arnautović był najbliżej wyrównania, ale Mert Günok obronił jego strzał.

Turcja nagle znalazła się pod ścianą, ale jej defensywa była teraz wspierana przez ogłuszający doping za bramką Merta Günoka. Powoli, ale pewnie przetrwali napór Austriaków i znaleźli drogę powrotną do terytorium przeciwnika. Kolejny róg, kolejne dośrodkowanie Ardy Gülera, kolejny strzał głową Meriha Demirala. Tym razem piłka trafiła do siatki.

Jednak Austria nie była jeszcze skończona. Zmiennik z przerwy Michael Gregoritsch zamienił podanie Stefana Poscha na bramkę – kolejny gol po rzucie rożnym.

Hałas był ogłuszający, napięcie nie do zniesienia, deszcz nieustanny, dramatyzm niezrównany. Turcja utrzymała się – ale dopiero po niesamowitej interwencji Merta Günoka w 95. minucie, gdy wyciągnął strzał głową Baumgartnera. Co za mecz. I odetchnij.

Gracz meczu Vivo: Merih Demiral (Turcja)

„Zablokował wszystko, co musiał, i był strzelcem obu bramek dla Turcji w odpowiednim momencie, nie popełniając przy tym błędu.”

• Panel Technicznego Obserwatora UEFA

Aydin Güvenir, reporter Turcji

Kiedy padł drugi gol Meriha Demirala, wydawało się, że może być trochę spokojniej dla Turcji, ale nie. Ponownie, jak to miało miejsce przeciwko Czechom i Gruzji, musieli cierpieć, musieli przetrwać nie do zniesienia napięcie. Ale udało im się! Awansują do ćwierćfinału EURO po raz trzeci w historii.

James Thorogood, reporter Austrii

Baśń dla Austrii dobiegła końca. Zajęli pierwsze miejsce w najtrudniejszej grupie, ale podobnie jak na EURO 2020, odpadli w 1/8 finału. Różnica polega na tym, że tego lata Ralf Rangnick wprowadził śmiały i atrakcyjny styl oraz wiarę, że mogą zajść daleko, co sprawia, że porażka z Turcją jest jeszcze bardziej bolesna. Fakt, że zdobyli wyobraźnię zarówno Austriaków, jak i neutralnych kibiców, będzie tylko małym pocieszeniem.

Reakcje

Vincenzo Montella, trener Turcji: „Nasz duch zespołowy pokazał się do ostatniej minuty. Były pewne drobne zakłócenia w tym duchu zespołowym w pierwszych meczach grupowych, ale tutaj go odzyskaliśmy. Zrównaliśmy liczbę wygranych meczów z EURO 2008: to bardzo ważne osiągnięcie. Nasi kolejni przeciwnicy to Holandia: drużyna, która walczy jak lwy. Zbierzemy naszą siłę mentalną i fizyczną i będziemy podążać naszą ścieżką.”

Ralf Rangnick, trener Austrii: „Nie mieliśmy potrzebnego szczęścia i wierzę, że gdyby mecz przeszedł do dogrywki, wygralibyśmy. Cztery mecze, które rozegraliśmy, były bardzo widowiskowe, w tym dzisiejszy. Teraz musimy to zabrać ze sobą do Ligi Narodów, a potem do kwalifikacji do Mistrzostw Świata. Nie mogę uwierzyć, że wracamy dziś do domu, myśleliśmy, że będziemy kontynuować naszą podróż.”

Michael Gregoritsch, napastnik Austrii: „Jestem bardzo, bardzo rozczarowany. Jestem bardzo, bardzo smutny. Nie sądzę, że zasłużyliśmy na porażkę dziś wieczorem. Gratulacje dla Turcji, jeśli wygrywasz 2-1 po 90 minutach, to zdobywasz miejsce w ćwierćfinale. Oczywiście, możemy być nadal dumni. Ale teraz jest bardzo trudno poradzić sobie z porażką. Zostawiliśmy wszystko na boisku. Jak powiedziałem, po prostu nie sądzę, że zasłużyliśmy na porażkę.”

Marko Arnautović, napastnik Austrii: „Jeśli przegrywasz mecz i jesteś zdominowany przez drugą drużynę, to ok, w porządku, szanujesz to, ściskasz ręce i wracasz do domu. Ale ta porażka boli, ponieważ nie sądzę, że zasłużyliśmy na odpadnięcie dzisiaj. Zagraliśmy bardzo dobry mecz. Ale to jest piłka nożna. Gratulacje dla Turcji. Życzę im powodzenia w kolejnych meczach.”

Kluczowe statystyki

• Gol Meriha Demirala jest drugim najszybszym w historii finałów EURO; cztery z sześciu najszybszych goli padły na EURO 2024.
  • Gol Michaela Gregoritscha był 100. golem na EURO 2024.
  • Austria nie wygrała meczu pucharowego na dużym turnieju od Mistrzostw Świata FIFA 1954.
  • Siedem goli Turcji na EURO 2024 zostało zdobytych przez sześciu różnych zawodników.
  • Turcja stała się dopiero drugą drużyną w historii EURO – po Węgrzech w 1964 roku – która rozpoczęła mecz pucharowy z dwoma nastolatkami (Arda Güler i Kenan Yıldız, obaj 19 lat).

Składy drużyn

Austria: Patrick Pentz; Stefan Posch, Kevin Danso, Philipp Lienhart (Maximilian Wöber 64), Reinhold Ranftl (Nicolas Seiwald 46); Florian Grillitsch, Konrad Laimer; Marcel Sabitzer, Christoph Baumgartner, Romano Schmid (Michael Gregoritsch 46); Marko Arnautović

Turcja: Mert Günok; Mert Müldür, Abdülkerim Bardakcı, Merih Demiral, Ferdi Kadıoğlu; İsmail Yüksek (Salih Özcan 58), Kaan Ayhan; Barış Alper Yılmaz, Orkun Kökçü (İrfan Can Kahveci 83), Kenan Yıldız (Kerem Aktürkoğlu 78); Arda Güler (Okay Yokuşlu 78)

Podsumowanie

Dramatyczne zwycięstwo 2-1 Turcji nad Austrią na UEFA EURO 2024 oznacza znaczący moment w historii tureckiej piłki nożnej, awansując do ćwierćfinału po raz pierwszy od 16 lat. Dwukrotne trafienie Meriha Demirala podkreśliło tę niezwykłą noc pełną napięcia i emocji. Pomimo heroicznej walki Austrii, Turcja zdołała utrzymać przewagę, a kluczowe interwencje Merta Günoka zapewniły im zwycięstwo.