• OVER €99

16%OFF

Free Shipping ANY ORDER
SAVE UP TO 80%OFF

Hiszpania 2-1 Francja: Oceny graczy, Lamine Yamal prowadzi La Roja do finału Euro 2024

Hiszpania pokonała Francję i awansowała do finału Euro 2024. Bramki dla La Roja zdobyli Lamine Yamal i Dani Olmo. Randal Kolo Muani dał Les Bleus wczesne prowadzenie.

Hiszpania przeprowadziła spektakularny powrót, eliminując Francję z Euro 2024 i docierając do finału. Dużo mówiło się o doświadczeniu Les Bleus i ich zdolności do wygrywania, ale ich szczęście skończyło się we wtorkowy wieczór w Monachium.

La Roja kontynuowała grę najbardziej ekscytującą piłką turnieju i zasłużenie znalazła się w niedzielnym finale, w którym Anglia lub Holandia staną na ich drodze do pierwszego tytułu mistrza Europy od 12 lat.

Przebieg meczu

Hiszpania stworzyła pierwszą szansę w meczu po pięciu minutach, kiedy głęboki cross Lamine Yamal znalazł biegnącego Fabiana Ruiza, ale jego główka z sześciu metrów przeleciała nad bramką.

Francja szybko zrewanżowała się, zdobywając bramkę przy pierwszym ataku. Kylian Mbappe, wolny od ograniczeń swojego ochronnego maski, posłał piękny cross do Randala Kolo Muani, który oddzielił się od Aymerica Laporte i skierował swoją główkę w daleki róg, kończąc serię Les Bleus bez bramki z gry w tym turnieju.

Hiszpania odpowiedziała w wielkim stylu dzięki Yamalowi, który stał się najmłodszym strzelcem w historii Mistrzostw Europy, wchodząc z lewej strony i znajdując górny róg pięknym strzałem.

Minuty później gra całkowicie się odwróciła. Francja nie poradziła sobie z luźną piłką w swoim polu karnym, a strzał Dani Olmo został skierowany do własnej bramki przez Julesa Kounde.

Francja zwiększyła wysiłki w poszukiwaniu wyrównania po przerwie, a Aurelien Tchouameni najpierw zmusił Unai Simona do interwencji główką z rzutu rożnego.

Simon był czujny, by odeprzeć niski cross Ousmane Dembele, który groził dotarciem do nadbiegającego Mbappe lub wpadnięciem do bramki przy bliższym słupku, gdy Les Bleus, po raz pierwszy w tym turnieju, wrzucili wyższy bieg.

Kolejny rzut rożny przyniósł okazję Dayot Upamecano, który przeskoczył Nacho Fernandeza, ale jego główka odbiła się od ziemi i przeszła tuż nad poprzeczką.

Fabian Ruiz lekkomyślnie stracił piłkę na skraju własnego pola karnego, a Theo Hernandez miał okazję do strzału z 18 metrów, ale jego strzał z słabszej nogi przeleciał nad bramką.

Hiszpania starała się spowolnić grę, a Yamal ponownie próbował strzelić bramkę na końcu dobrze rozegranej akcji, choć tym razem jego strzał przeleciał za bramką Maignana.

Mbappe w końcu miał trochę miejsca do biegu na pięć minut przed końcem, i choć udało mu się skutecznie ominąć Daniela Viviana, nie zdołał utrzymać swojego strzału nisko.

To była ostatnia szansa Francji i Hiszpania przetrwała pięć minut doliczonego czasu gry, aby zapewnić sobie miejsce w finale.

Oceny graczy Hiszpanii (4-2-3-1)

GK: Unai Simon - 6/10 - Wykonywał rutynowe interwencje, kiedy było to potrzebne. Czasami podejmował dziwne decyzje przy piłce, ale miał szczęście, że nie zostały one ukarane.

RB: Jesus Navas - 5/10 - Miał trudności z Mbappe, ale przynajmniej dostarczył cross, który doprowadził do bramki Olmo. Wczesne wycofanie się z powodu dyskomfortu mięśniowego.

CB: Nacho Fernandez - 7/10 - Skończył mecz na prawym obronie po tym, jak Navas musiał zejść, ale niezależnie od tego, gdzie grał, wyglądał na gotowego do zadania.

CB: Aymeric Laporte - 6/10 - Stracił z oczu Kolo Muani przy pierwszej bramce Francji, ale potem odzyskał pewność siebie, wyprowadzając piłkę z obrony.

LB: Marc Cucurella - 7/10 - Jak zawsze zdeterminowany w dążeniu do kolejnej wygranej. Nie tak znaczący w tym meczu, ale wciąż był pozytywem dla Hiszpanii, częściowo dlatego, że Dembele wydawał się być autodestrukcyjny.

CM: Rodri - 8/10 - Spokojna i opanowana głowa w środku pola. Czasami nie wiedział dokładnie, kiedy spowolnić grę, a kiedy przyspieszyć, ale ostatecznie nie miało to większego znaczenia.

CM: Fabian Ruiz - 7/10 - Również winny kilku błędów, ale przez większość czasu potrafił z łatwością omijać bezradnych pomocników Francji.

RW: Lamine Yamal - 9/10 - Wow. Ludzie będą mówić o golu Yamala przez pokolenia. Grał z pewnością siebie doświadczonego weterana, popełniając cyniczne faule i grając na czas, gdy było to konieczne.

AM: Dani Olmo - 9/10 - Decyzja o utrzymaniu Pedriego jako startującego zawodnika na tym turnieju będzie kwestionowana po kolejnym fenomenalnym występie w polu karnym. Strzelił zwycięską bramkę, która zabiera Hiszpanię do Berlina.

LW: Nico Williams - 7/10 - Nie miał bezpośredniego wpływu na grę, ale nadal dawał Kounde i spółce wiele do myślenia swoją szybkością i zwinnością.

CF: Alvaro Morata - 6/10 - Brakowało mu instynktu strzeleckiego, ale ciężko pracował dla swojego zespołu i świetnie łączył grę. Występ kapitana bardziej niż napastnika.

Zmiennicy

SUB: Daniel Vivian (57' za Navasa) - 6/10

SUB: Mikel Merino (76' za Olmo) - 7/10

SUB: Mikel Oyarzabal (76' za Morata) - 6/10

SUB: Ferran Torres (90' za Yamala) - N/A

SUB: Martin Zubimendi (90' za Williamsa) - N/A

Nieużywani zmiennicy: David Raya (GK), Alex Remiro (GK), Alejandro Grimaldo, Alex Baena, Fermin Lopez, Ayoze Perez, Joselu

Trener

Luis de la Fuente - 9/10 - Hiszpania pokazała niewyobrażalną determinację, nie tylko pokonując zwycięską maszynę jak Francja, ale także dokonując tego, trzymając się swoich zasad. Brawo.

Oceny graczy Francji (4-3-3)

GK: Mike Maignan - 6/10 - Nie mógł zrobić wiele przy obu strzałach. Wydawało się, że nadciągnął mięsień łydki, kiedy odsuwał piłkę, aby zapobiec szansie Williamsa.

RB: Jules Kounde - 5/10 - Palce będą wskazywać na Kounde w kontekście zwycięskiej bramki Olmo, ale trudno powiedzieć, jak dobrze powinien był zareagować. Przeżył bitwę tam i z powrotem z Williamsem.

CB: Dayot Upamecano - 5/10 - O krok wolniejszy w reakcji na niebezpieczeństwo, jak to było przez większość turnieju.

CB: William Saliba - 5/10 - Podobnie brakowało mu siły i władzy, które do tej pory prowadziły Francję do tego etapu Euro 2024.

LB: Theo Hernandez - 4/10 - Cieszy się, że nie będzie musiał zbyt długo myśleć o tym występie. Dał Yamalowi zbyt wiele miejsca na pierwszą bramkę Hiszpanii i często tracił posiadanie piłki.

CM: Adrien Rabiot - 6/10 - Był wszędzie na boisku w pierwszej połowie, ale zaczął się chwiać w miarę upływu czasu. Nieobecność Nicolo Barelli była szczególnie widoczna.

CM: Aurelien Tchouameni - 7/10 - Jego ofensywne zdolności były potrzebne Francji bardziej niż kiedykolwiek, ale po przerwie zdołał stworzyć tylko jedną znaczącą okazję.

CM: Youssouf Fofana - 5/10 - Świetne zdolności do dryblingu, ale nie wystarczały, aby zdobyć bramkę w jednym z nielicznych momentów, kiedy Hiszpania mogła być poruszona.

RW: Ousmane Dembele - 4/10 - Jego brutalne faule i niechlujne posiadanie piłki wkurzyły Hernandez, a jego odstawienie od Mbappe zostanie dokładnie przeanalizowane. Wydawał się być na własnej misji i nie zintegrował się z zespołem.

CF: Randal Kolo Muani - 6/10 - Miał nadzieję, że jego wczesny strzał przypieczętuje miejsce w finale, ale ostatecznie był tylko honorową notatką w długim występie Hiszpanii.

LW: Kylian Mbappe - 5/10 - Kontuzja maski znacznie wpłynęła na jego występ. Mimo to, stworzył tylko jedną okazję po przerwie i nie mógł odmówić swojego znaczącego wkładu.